CWG 2018: Here's the schedule and all you wanted to know



New Delhi, April 4: India had collected 64 medals (15 gold, 30 silver, 19 bronze) in the previous CWG held in Glasgow and the country will expect to better that performance at Gold Coast. Getting 101 medals in the New Delhi remains a tipping point for India in the CWG but since that took place at home, that mark will be lofty for the Indian contingent.

The bulk of India's medals in the past editions of the CWG have come from shooters, wrestlers, weightlifters and boxers and this time competitors under these four disciplines will look to continue their impressive record. 

After them, disciplines like squash, badminton and athletics will look to get to the top of the podium. Moreover, surprising performances in gymnastics and cycling are also expected.

Here's the complete schedule of the great Sports Extravaganza:

Main events on April 5:

Team: Aleena Reji, Deborah Herold, Manorama Devi, Amritha Reghunath

Event: Cycling (4000m Team Pursuit)

Time: 10:12 AM (Qualification), 3:00 PM (Final)

Team: Ranjit Singh, Sahil Kumar, Sanuraj P, Manjeet Singh

Event: Cycling (Team Sprint)

Time: 12:04 (Qualification), 4:28 PM (Final).

Team: Deborah Herold, Aleena Reji

Event: (Cycling) Women Team Sprint

Time: 11:54 PM (Qualification), 4:21 PM (Final)

Athlete: Rakesh Patra

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:38 AM (Qualification)

Athlete: Yogeshwar Singh

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:38 AM (Qualification)

Athlete: Ashish Kumar

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:38 AM (Qualification)

Team: Ashish Kumar, Yogeshwar Singh, Rakesh Patra

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:38 AM (Qualification)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)

Time: 6:57 AM (1st Heat), 4:22 PM (1st Semifinal)

Athlete: Virdhawal Khade

Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)

Time: 6:57 AM (1st Heat), 4:22 PM (1st Semifinal)

Athlete: Srihari Nataraj

Event: Swimming (Men’s 100m Backstroke)

Time: 7:24 AM (1st Heat), 4:52 PM (1st Semifinal)

Athlete: Gururaja

Event: Weightlifting (Men’s 56 kg)

Time: 5:12 AM

Athlete: Saikhom Mirabai Chanu

Event: Weightlifting (Women’s 48 kg)

Time: 9:42 AM

Athlete: Muthupandi Raja

Event: Weightlifting (Men’s 62 kg)

Time: 2:12 PM

Event: Men’s Boxing Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Women’s Boxing Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis Team Group and Knockout Stage

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Singles Preliminary

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm

Event: Lawns Bawl Starts from April 5.



Other events on April 6:

Athlete: Deborah Herold

Event: Cycling (Women Sprint)

Time: 8:32 AM (Qualification), 10:02 AM (Repechange), 10:24 AM (Quarterfinals), 2:52 PM (Semifinal) 4:18 PM (Final)

Athlete: Aleena Reji

Event: Cycling (Women Sprint)

Time: 8:32 AM (Qualification), 10:02 AM (Repechange), 10:24 AM (Quarterfinals), 2:52 PM (Semifinal) 4:18 PM (Final)

Athlete: Sonali Chang

Event: Cycling (Women’s 3000m Individual Pursuit)

Time: 8:56 AM (Qualification), 3:00 PM (Final)

Athlete: Manorama Devi

Event: Cycling (Women’s 3000m Individual Pursuit)

Time: 8:56 AM (Qualification), 3:00 PM (Final)

Athlete: Manjeet Singh

Event: Cycling (Men’s 4000m Individual Pursuit)

Time: 10:47 AM (Qualification)

Athlete: Sahil Kumar

Event: Cycling (Keirin)

Time: 2:32 PM (Qualification), 3:15 PM (Repechange), 4:08 PM (Semifinal), 4:41 PM (Final)

Athlete: Sanuraj P

Event: Cycling (Keirin)

Time: 2:32 PM (Qualification), 3:15 PM (Repechange), 4:08 PM (Semifinal), 4:41 PM (Final)

Athlete: Ranjit Singh

Event: Cycling (Keirin)

Time: 2:32 PM (Qualification), 3:15 PM (Repechange), 4:08 PM (Semifinal), 4:41 PM (Final)

Athlete: Pranati Das

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Qualification)

Athlete: Pranati Nayak

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Qualification)

Athlete: Arun Reddy

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Qualification)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)

Time: 3:07 PM (Final)

Athlete: Virdhawal Khade

Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)

Time: 3:07 PM (Final)

Athlete: Srihari Nataraj

Event: Swimming (Men’s 100m Backstroke)

Time: 5:06 PM (Final)

Athlete: Khumukcham Sanjita Chanu

Event: Weightlifting (Women’s 53kg)

Time: 5:12 AM

Athlete: Deepak Lather

Event: Weightlifting (Men’s 69kg)

Time: 9:42 AM

Athlete: Saraswati Rout

Event: Weightlifting (Women’s 58kg)

Time: 2:12 PM.

Event: Boxing Men Preliminary rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis (Team Group and Knockout Stage)

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash (Singles Preliminary)

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm.

 

Other events on April 7:

Athlete: Manjeet Singh

Event: Cycling (Men’s 4000m Individual Pursuit)

Time: 3:54 PM (Final)

Athlete: Sanuraj P

Event: Cycling (Men’s Sprint)

Time: 9:56 AM (Qualification), 10:43 AM (Quarterfinal), 2 :10 PM (Semifinal), 4:14 PM (Final)

Athlete: Ranjit Singh

Event: Cycling (Men’s Sprint)

Time: 9:56 AM (Qualification), 10:43 AM (Quarterfinal), 2 :10 PM (Semifinal), 4:14 PM (Final)

Athlete: Sahil Kumar

Event: Cycling (Men’s Sprint)

Time: 9:56 AM (Qualification), 10:43 AM (Quarterfinal), 2 :10 PM (Semifinal), 4:14 PM (Final)

Athlete: Amritha Reghunath

Event: Cycling (Women Point Race)

Time: 10:28 AM (Qualification), 2:46 PM (Final)

Athlete: Sonali Chang

Event: Cycling (Women Point Race)

Time: 10:28 AM (Qualification), 2:46 PM (Final)

Athlete: Manorama Devi

Event: Cycling (Women Point Race)

Time: 10:28 AM (Qualification), 2:46 PM (Final)

Athlete: Deborah Herold

Event: Cycling (Women 500 m Time Trial)

Time: 3:29 PM

Athlete: Aleena Reji

Event: Cycling (Women 500 m Time Trial)

Time: 3:29 PM

Athlete: Rakesh Patra

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:39 AM

Athlete: Yogeshwar Singh

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Final)

Athlete: Ashish Kumar

Event: Gymnastics (Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Final)

Athlete: Pranati Das

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 12:11 AM (Final)

Athlete: Pranati Nayak

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 12:11 AM (Final)

Athlete: Aruna Reddy

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 12:11 AM (Final)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Men’s 200m Butterfly

Time: 3:07 PM (Final)

Athlete: Srihari Nataraj

Event: Swimming (Men’s 50m Backstroke)

Time: 6:45 AM (1st Heat), 3:49 PM (1st Semifinal)

Athlete: Sathish Sivalingam

Event: Weightlifting (Men’s 77kg)

Time: 5:12 AM

Athlete: Vandna Gupta

Event: Weightlifting (Women’s 63kg)

Time: 9:42 AM

Athlete: Ragala Venkat Rahul

Event: Weightlifting (Men’s 85kg)

Time: 2:12 PM

Event: Mixed Badminton team quarterfinals

Event: Boxing Men Preliminary rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis (Team Group and Knockout Stage)

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash (Singles Preliminary)

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm.

 

Other events on April 8:

Athlete: Irfan Kolothum Thodi

Event: Athletics (Men’s 20 Km walk)

Time: 2:30 AM

Athlete: Manish Singh Rawat

Event: Athletics (Men’s 20 Km walk)

Time: 2:30 AM

Athlete: Muhammed Anas

Event: Athletics (400 m)

Time: 11:11 AM (Heat 1)

Athlete: Tajinder Pal Singh Toor

Event: Athletics (Shot put)

Time: 12:02 PM

Athlete: Amritha Reghunath

Event: Cycling (Women’s scratch race)

Time: 1:02 PM (Qualification), 4:14 PM (Final)

Athlete: Sonali Chang

Event: Cycling (Women’s scratch race)

Time: 1:02 PM (Qualification), 4:14 PM (Final)

Athlete: Manorama Devi

Event: Cycling (Women’s scratch race)

Time: 1:02 PM (Qualification), 4:14 PM (Final)

Athlete: Deborah Herold

Event: Cycling (Women Kerin)

Time: 1:22 PM (Qualification), 2:27 PM (Repechange), 4:34 PM (Final)

Athlete: Aleena Reji

Event: Cycling (Women Kerin)

Time: 1:22 PM (Qualification), 2:27 PM (Repechange), 4:34 PM (Final)

Athlete: Manjeet Singh

Event: Cycling (Men’s 40km Points Race)

Time: 1:37 PM (Qualification), 4:51 PM (Final)

Athlete: Ranjit Singh

Event: Cycling (1000 m Time Trial)

Time: 2:37 PM

Athlete: Sahil Kumar

Event: Cycling (1000 m Time Trial)

Time: 2:37 PM

Athlete: Manu Bhaker

Event: Shooting (Women’s 10m Air Pistol)

Time: 4:31AM (Qualification), 7:30AM (Final)

Athlete: Heena Sidhu

Event: Shooting (Women’s 10m Air Pistol)

Time: 4:31AM (Qualification), 7:30AM (Final)

Athlete: Saniya Sheikh

Event: Shooting (Women’s Skeet)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:30AM (Final)

Athlete: Maheshwari Chauhan

Event: Shooting (Women’s Skeet)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:30AM (Final)

Athlete: Smit Singh

Event: Shooting (Men’s Skeet)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:15 AM (Final)

Athlete: Sheeraj Sheikh

Event: Shooting (Men’s Skeet)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:15 AM (Final)

Athlete: Deepak Kumar

Event: Shooting (Men’s 10m Air Rifle)

Time: 6:00 AM (Qualification), 9:00 AM (Final)

Athlete: Ravi Kumar

Event: Shooting (Men’s 10m Air Rifle)

Time: 6:00 AM (Qualification), 9:00 AM (Final)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Swimming (Men’s 100 m Butterfly)

Time: 7:10 AM (1st Heat), 4:23 PM (1st Semifinal)

Athlete: Srihari Nataraj

Event: Swimming (Men’s 50m Backstroke)

Time: 5:01 PM (Final)

Athlete: Punam Yadav

Event: Weightlifting (Women’s 69kg)

Time: 5:12 AM

Athlete: Vikas Thakur

Event: Weightlifting (Men’s 94kg)

Time: 9:42 AM

Athlete: Seema

Event: Weightlifting (Women’s 75kg)

Time: 2:12 PM

Event: Mixed Badminton team quarterfinals

Event: Boxing Men Preliminary rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis Team Semifinal

Time: 4:00 am – 10:00 am

Event: Squash Singles Semi-Final

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm

 

Events on April 9:

April 9, 2018

Athlete: Muhammad Anas

Event: Athletics (400 m)

Time: 3:26 PM (Semifinal)

Athlete: Tajinder Pal Singh Toor

Event: Athletics (Shot put)

Time: 3:55 PM

Athlete: Tejaswin Shankar

Event: Athletics (High Jump)

Time: 5:50 AM

Athlete: Siddharth Yadav

Event: Athletics (High Jump)

Time: 5:50 AM

Athlete: Poovammu Raja

Event: Women 400 m

Time: 6:00 AM (Heat 1)

Athlete: Hima Das

Event: Women 400 m

Time: 6:00 AM (Heat 1)

Athlete: L Suriya

Event: Women 10000 m

Time: 4:05 PM

Athlete: Jitu Rai

Event: Shooting (Men’s 10m Air Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification), 7:39 AM (Final)

Athlete: Om Prakash

Event: Shooting (Men’s 10m Air Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification), 7:39 AM (Final)

Athlete: Apurvi Chandela

Event: Shooting (Women’s 10m Air Rifle)

Time: 6:30 AM (Qualification), 9:00 AM (Final)

Athlete: Mehuli Ghosh

Event: Shooting (Women’s 10m Air Rifle)

Time: 6:30 AM (Qualification), 9:00 AM (Final)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Swimming (Men’s 100m Butterfly)

Time: 5:29 PM

Athlete: Virdhawal Khade

Event: Men’s 50m Freestyle

Time: 6:43 AM (1st Heat), 4:07 PM (1st Semifinal)

Athlete: Srihari Nataraj

Event: Men’s 200m Backstroke

Time: 6:01 AM (1st Heat), 3:07 PM (Final)

Athlete: Pardeep Singh

Event: Men’s 105 kg

Time: 5:12 AM

Athlete: LALCHHANHIMI

Event: Women’s 90kg

Time: 9:42 AM

Athlete: Purnima Pandey

Event: Women’s 90kg

Time: 9:42 AM

Athlete: Gurdeep Singh

Event: Men’s +105kg

Time: 2:12 PM

Event: Badminton Mixed Team Bronze medal and Gold medal

Event: Boxing Men Preliminary rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis Team final

Time: 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Singles Medal

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm



April 10, 2018

Athlete: Muhammed Anas

Event: Athletics (400 m)

Time: 5:18 PM

Athlete: Poovamma Raju

Event: Athletics (Women 400 m)

Time: 4:46 PM (Semifinal)

Athlete: Dharun Ayyasamy

Event: Athletics (400m Hurdles)

Time: 6:45 AM (Heat 1)

Athlete: Hima das

Event: Athletics (Women 200 m)

TIme: 8:18 AM (Heat 1)

Athlete: Sreeshankar M

Event: Athletics (Long Jump)

Time: 7:00 AM

Athlete: Heena Sidhu

Event: Shooting (Women’s 25m Air Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:00 AM (Final)

Athlete: Anuraj Singh

Event: Shooting (Women’s 25m Air Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:00 AM (Final)

Athlete: Gagan Narang

Event: Shooting (Men’s 50m Rifle Prone)

Time: 4:31 AM (Qualification), 8:30 AM (Final)

Athlete: Chain Singh

Event: Shooting (Men’s 50m Rifle Prone)

Time: 4:31 AM (Qualification), 8:30 AM (Final)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Swimming (Men’s 1500m Freestyle)

Time: 4:23 PM

Athlete: Virdhawal Khade

Event: Men’s 50m Freestyle

Time: 6:43 AM (1st Heat), 4:07 PM (1st Semifinal), 3:15 PM (Final)

Event: Badminton singles and doubles Preliminary

Time: 4:30 am – 10:30 am; 12:00 pm – 6:00 pm

Event: Men’s Boxing Quarterfinals

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Women’s Boxing Quarterfinals

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis Singles Group Stage

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Doubles Preliminary

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm.



Athlete: Tejaswin Shankar

Event: Athletics (High jump)

Time: 3:35 PM (Final)

Athlete: Siddharth Yadav

Event: Athletics (High jump)

Time: 3:35 PM (Final)

Athlete: Poovamma Raju

Event: Athletics (Women 400 m)

Time: 5:15 PM (Final)

Athlete: Hima Das

Event: Athletics (Women 400 m)

Time: 5:15 PM (Final)

Athlete: Dharun Ayyasamy

Event: Athletics (400 m hurdles)

Time: 5:41 PM

Athlete: Hima Das

Event: Athletics (Women 200 m)

Time: 5:08 PM (Final)

Athlete: Sreeshankar M

Event: Athletics (Long jump)

Time: 4:02 PM

Athlete: Nayana James

Event: Athletics (Women Long jump)

Time: 2:30 PM

Athlete: Neena Pinto

Event: Athletics (Women Long jump)

Time: 2:30 PM

Athlete: Meghana Reddy

Event: Gymnastics (Rhythmic Women Individual All Around)

Time: 6:33 AM (Qualification)

Athlete: Mohammed Asab

Event: Shooting (Men’s Double Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:15 AM (Final)

Athlete: Ankur Mittal

Event: Shooting (Men’s Double Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:15 AM (Final)

Athlete: Shreyasi Singh

Event: Shooting (Women’s Double Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 6:00 AM (Final)

Athlete: Varsha Varman

Event: Shooting (Women’s Double Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 6:00 AM (Final)

Athlete: Jitu Rai

Event: Shooting (Men’s 50m Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification), 7:30 AM (Final)

Athlete: Om Prakash

Event: Shooting (Men’s 50m Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification), 7:30 AM (Final)

Event: Badminton singles and doubles Preliminary

Time: 4:30 am – 10:30 am; 12:00 pm – 6:00 pm

Event: Men’s Boxing Quarterfinals

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Women’s Boxing Quarterfinals

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Women’s Boxing Semi-Finals (48kg, 69 kg)

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis Doubles and Single Knockout Stage

Time: 4:00 am – 10:00 am

Event: Squash Doubles Preliminary

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm

Events on April 12:

Athlete: Dharun Ayyasamy

Event: Athletics (400m Hurdles)

Time: 3:15 PM (Final)

Athlete: Hima Das

Event: Athletics (Women 200 m)

Time: 5:08 PM (Final)

Athlete: Nayana James

Event: Athletics (Women Long jump)

Time: 3:25 PM

Athlete: Neena Pinto

Event: Athletics (Women Long jump)

Time: 3:25 PM

Athlete: Arpinder Singh

Event: Athletics (Triple Jump)

Time: 6:00 AM

Athlete: Rakesh Babu A V

Event: Athletics (Triple Jump)

Time: 6:00 AM

Athlete: Seema Antil

Event: Athletics (Women Discus throw)

Time: 4:10 PM

Athlete: Navjeet Kaur Dhillon

Event: Athletics (Women Discus throw)

Time: 4:10 PM

Athlete: Purnima Hembram

Event: Athletics (Heptathlon)

Time: 5:35 AM (100 m hurdles), 6:30 AM (High Jump), 2:50 PM (Shot Put), 4:27 PM (200 m)

Athlete: Meghana Reddy

Event: Gymnastics (Rhythmic Women Individual All Around)

Time: 6:33 AM (Final)

Athlete: Anish Bhanwala

Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification)

Athlete: Neeraj Kumar

Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)

Time: 4:31 AM (Qualification)

Athlete: Anjum Moudgil

Event: Shooting (Women’s 50m Rifle Prone)

Time: 4:31 AM (Qualification), 9:31 AM (Final)

Athlete: Tejaswini Sawant

Event: Women’s 50m Rifle Prone

Time: 4:31 AM (Qualification), 9:31 AM (Final)

Athlete: Rahul Balasaheb Aware

Event: Wrestling (Men 57 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Sushil Kumar

Event: Wrestling (Men 74 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Babita Kumari

Event: Wrestling (Women 53 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Kiran

Event: Wrestling (Women 76 Kg)

Time: From 6 AM

Event: Badminton singles and doubles Preliminary

Time: 4:30 am – 10:30 am; 12:00 pm – 6:00 pm

Event: Table Tennis Doubles Quarter-Final

Time: 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Doubles Preliminary

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm

Events on April 13:

Athlete: Neeraj Chopra

Event: Athletics (Javelin throw)

Time: 5:30 AM

Athlete: Vipin Kasana

Event: Athletics (Javelin throw)

Time: 5:30 AM

Athlete: Jinson Johnson

Event: Athletics (1500m)

Time: 7:05 AM

India

Event: Athletics (4X400 m relay)

Time: 7:35 AM

India

Event: Athletics (Women 4X400 m relay)

Time: 8:05 AM

Athlete: Purnima Hembram

Event: Athletics (Heptathlon)

Time: 6:00 AM (Long Jump), 7:55 AM (Javelin Throw), 3:35 PM (800m)

Athlete: Anish Bhanwala

Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)

Time: 9:00 AM (Final)

Athlete: Neeraj Kumar

Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)

Time: 9:00 AM (Final)

Athlete: Anjum Moudgil

Event: Shooting (Women’s 50m Rifle 3 Positions)

Time: 4:31 AM (Qualification), 9:31 AM (Final)

Athlete: Tejaswini Sawant

Event: Shooting (Women’s 50m Rifle 3 Positions)

Time: 4:31 AM (Qualification), 9:31 AM (Final)

Athlete: Shreyasi Singh

Event: Shooting (Women’s Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:25 AM (Final)

Athlete: Seema Tomar

Event: Shooting (Women’s Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:25 AM (Final)

Athlete: Bajrang Kumar

Event: Wrestling (Men 65 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Mausam Khatri

Event: Wrestling (Men 97 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Pooja Dhanda

Event: Wrestling (Women 57 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Divya Kakran

Event: Wrestling (Women 68 Kg)

Time: From 6 AM

Event: Badminton singles and doubles quarterfinal

Time: 6:30 am – 10:30 am, 1 pm – 5 pm

Event: Men’s boxing Semi-Finals

Time: 7:30 am – 11 am (49kg, 52kg, 60kg, 91kg) and 2 pm – 5:30 pm (56kg, 69kg, 75kg, +91kg)

Event: Women’s boxing semifinals

Time: 7:30 am – 11 am (51kg, 60kg)

Event: Table Tennis Doubles Quarterfinal

Time: 4:00 am – 10:00 am

Event: Table Tennis Doubles Semi-Final

Time: 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Doubles Quarter-Final and Semi-Final

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm

 

Events on April 14:

Athlete: Arpinder Singh

Event: Athletics (Triple Jump)

Time: 10:45 AM (Final)

Athlete: Rakesh Babu A V

Event: Athletics (Triple Jump)

Time: 10:45 AM (Final)

Athlete: Neeraj Chopra

Event: Athletics (Javelin Throw)

Time: 10:05 AM (Final)

Athlete: Vipin Kasana

Event: Athletics (Javelin Throw)

Time: 10:05 AM (Final)

Athlete: Jinson Johnson

Event: 1500 m

Time: 11:40 AM (Final)

India

Event: 4X400 m relay

Time: 12:08 PM (Final)

India

Event: Women 4X400 m relay

Time: 12:37 PM (Final)

Athlete: L Suriya

Event: Women 5000 m

Time: 10:50 AM

Athlete: Manavjit Singh Sandhu

Event: Shooting (Men’s Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:30 AM (Final)

Athlete: Kynan Chenai

Event: Shooting (Men’s Trap)

Time: 4:31 AM (Qualification), 11:30 AM (Final)

Athlete: Chain Singh

Event: Shooting (Men’s 50m Rifle 3 Positions)

Time: 4:31 AM (Qualification), 08:15 AM (Final)

Athlete: Sanjeev Rajput

Event: Shooting (Men’s 50m Rifle 3 Positions)

Time: 4:31 AM (Qualification), 08:15 AM (Final)

Athlete: Somveer

Event: Wrestling (Men 84 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Sumit

Event: Wrestling (Men 125 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Vinesh Phogat

Event: Wrestling (Women 50 Kg)

Time: From 6 AM

Athlete: Sakshi Malik

Event: Wrestling (Women 62 Kg)

Time: From 6 AM

Event: Badminton Singles and Doubles semifinal and Bronze Medal

Time: 6:30 am – 10:30 am and 1 pm – 5 pm

Event: Men’s Boxing Final

Time: 7:30 am – 11 am (49kg, 52kg, 60kg, 91kg) and 2 pm – 5:30 pm (56kg, 69kg, 75kg, +91kg)

Event: Women’s Boxing Final

Time: 7:30 am – 11 am (48kg, 51kg, 60kg) and 2 pm – 5:30 pm (69 kg)

Event: Table Tennis Doubles and Singles Medal Matches

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Doubles Semi-Final and Final

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm.

 

Events on April 15:

Event: Badminton singles and doubles Gold Medal

Time: 4:30 am – 9:30 am

Event: Table Tennis Doubles and Singles Medal Matches

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash Doubles Semi-Final and Final

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm

Other events on April 6:

Athlete: Deborah Herold

Event: Cycling (Women Sprint)

Time: 8:32 AM (Qualification), 10:02 AM (Repechange), 10:24 AM (Quarterfinals), 2:52 PM (Semifinal) 4:18 PM (Final)

Athlete: Aleena Reji

Event: Cycling (Women Sprint)

Time: 8:32 AM (Qualification), 10:02 AM (Repechange), 10:24 AM (Quarterfinals), 2:52 PM (Semifinal) 4:18 PM (Final)

Athlete: Sonali Chang

Event: Cycling (Women’s 3000m Individual Pursuit)

Time: 8:56 AM (Qualification), 3:00 PM (Final)

Athlete: Manorama Devi

Event: Cycling (Women’s 3000m Individual Pursuit)

Time: 8:56 AM (Qualification), 3:00 PM (Final)

Athlete: Manjeet Singh

Event: Cycling (Men’s 4000m Individual Pursuit)

Time: 10:47 AM (Qualification)

Athlete: Sahil Kumar

Event: Cycling (Keirin)

Time: 2:32 PM (Qualification), 3:15 PM (Repechange), 4:08 PM (Semifinal), 4:41 PM (Final)

Athlete: Sanuraj P

Event: Cycling (Keirin)

Time: 2:32 PM (Qualification), 3:15 PM (Repechange), 4:08 PM (Semifinal), 4:41 PM (Final)

Athlete: Ranjit Singh

Event: Cycling (Keirin)

Time: 2:32 PM (Qualification), 3:15 PM (Repechange), 4:08 PM (Semifinal), 4:41 PM (Final)

Athlete: Pranati Das

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Qualification)

Athlete: Pranati Nayak

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Qualification)

Athlete: Arun Reddy

Event: Gymnastics (Women Individual All Around)

Time: 4:39 AM (Qualification)

Athlete: Sajan Prakash

Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)

Time: 3:07 PM (Final)

Athlete: Virdhawal Khade

Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)

Time: 3:07 PM (Final)

Athlete: Srihari Nataraj

Event: Swimming (Men’s 100m Backstroke)

Time: 5:06 PM (Final)

Athlete: Khumukcham Sanjita Chanu

Event: Weightlifting (Women’s 53kg)

Time: 5:12 AM

Athlete: Deepak Lather

Event: Weightlifting (Men’s 69kg)

Time: 9:42 AM

Athlete: Saraswati Rout

Event: Weightlifting (Women’s 58kg)

Time: 2:12 PM.

Event: Boxing Men Preliminary rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds

Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

Event: Table Tennis (Team Group and Knockout Stage)

Time: 4:00 am – 10:00 am and 11:30 am – 4:30 pm

Event: Squash (Singles Preliminary)

Time: 8:00 am – 12 am and 1:30 pm – 5:00 pm.

(Photo: Screengrab from Gold Coast 2018 official website)

(Photo: Screengrab from Gold Coast 2018 official website)

Compiled ny News24Bureau

Don’t Miss

India-Pakistan WAR on June 16, 2019!!!
Wah..Airport like railway station in India this year..See PIC
PM launches Rashtriya Gram Swaraj Abhiyan
Asaram has always tamed controversy, know more about the verdict
Angry Iran won't let US hurt its economy, takes a vow
While BJP's Swamy hails VP's decision, Shiv Sena criticises the move
Cash for vote..Rs 41300000 cash, 4.52 kg gold seized in Karnataka
9 new ministers to take oath as Amarinder Singh to expand cabinet
Breaking: POSCO Act: Ordinance on death for child rapists gets a nod
IMF expects this from India
Sensex ends flat at 34,415.58; tech stocks RISE
18 Rohingyas arrested in Tripura for entering country illegally
BMW India launches third generation of SUV X3
Apple working on iPhone SE 2
Now you don't need a commercial licence for taxis and autos
Modi warns Pak from London,stop terror else face surgical strike..Rapes are worrisome, says PM
10 Points: Where has all the cash disappeared from ATMs
Yogi red-faced..BJP MLAs praise Samajwadi development work of a Yadav
Simply Superb! Five looks of Ranbir Kapoor as Sanjay Dutt will surprise you
This BJP leader blames porn behind rising child rape cases!
Amit Shah blasts Rahul..Save the Constitution=Save Gandhi Dynasty..Rahul is insulting Ambedkar
50 IIT alumni quit jobs to form political party, declare mission statement
A 14-year-old abducted and raped in a temple in Haryana
Major controversies of Asaram Bapu
Infant raped, killed in MP; 1 arrested
Amitabh Bachchan 'attacked'.. Details here
Good news: All metro stations in Delhi will be counterless soon
UP CM Yogi Adityanath a hit on Facebook
Hmm..Deepika walks hand-in-hand with ex Ranbir Kapoor
Pakistan calls India's claims on surgical strike 'baseless'

Most Recent




Most Popular